Zasady odbioru budowlanego domu jednorodzinnego

psychosomatyczne.chorobyswiata.com.pl domy w zabudowie szeregowej Poznań Grunwald http://jandach.pl/pl/deweloper-plewiska Deweloper Plewiska. Domy, mieszka styropapa poznań

Nie ma znaczenia, jakiego typu inwestycję budowlaną realizuje inwestor. W każdym przypadku musi on spełnić pewne formalne wymogi i przejść procedury, które pozwolą legalnie i bezpiecznie użytkować gotowy obiekt.

Nie inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych, które w myśl prawa budowlanego są obiektami podlegającym stosownym kontrolom. Najważniejszy w tym kontekście jest odbiór, którego dokonują wykwalifikowani specjaliści przysłany przez stosowny urząd.

Tak naprawdę swoją pracę zaczynają oni już na wcześniejszym etapie działań. Inspektorzy nadzoru budowlanego mają prawo wizytować każdą odbywającą się budowę – również tą dotyczącą domu jednorodzinnego.

Może się zdarzyć, że inspekcja pojawi się raz, a może pojawiać się częściej. Zazwyczaj uwaga urzędników jest tym większa, im więcej wątpliwości budzi dana inwestycja.

Dużą rolę mogą tu odgrywać donosy sąsiadów, którym na przykład przeszkadza hałas lub bałagan. Często wysyłają oni do urzędu informacje o problemach i uchybieniach, które nie muszą mieć żadnego pokrycia w faktach.

Zakładając, że prace dobiegły końca i właściciele chcą zamieszkać w swoim domu, nim się tak stanie odbiór musi się odbyć. Urząd zostaje zawiadomiony o końcu robót i w umówionym terminie pojawia się inspektor.

Na podstawie stanu faktycznego i oceny budynku, a także na podstawie prowadzonej dokumentacji (z dziennikiem budowy na czele) podejmuje on decyzje o pozytywnym odbiorze. Może też wnieść zastrzeżenia i zobowiązać inwestora do usunięcia stwierdzonych błędów w określonym terminie.