Stan surowy domu (2)

Warto obejrzeć stronę z tanimi projektami domów preparaty.kosmetyk.net.pl Plewiska domy jednorodzinne na sprzedaż Poznań Plewiska Etap I - os. Bliskie - Szeregowce, domy szeregowe Plewiska

Pewnie wszyscy słyszeli o terminie „dom w stanie surowym”. Sprawa niby oczywista, ale warto przyjrzeć się temu budowlanemu zagadnieniu bliżej. Generalnie jasnym jest, że budowany dom będzie się różnie prezentował na różnych etapach. Dopiero od pewnego momentu nadaje się on do zamieszkania – wcześniej takiej możliwości nie ma, ponieważ obiekt nie spełnia wymagań w zakresie użyteczności.

Nie ma w nim ogrzewania, odpowiedniej infrastruktury, a czasami nawet okien. Mówimy wówczas, że dom znajduje się w stanie surowym. Jego zasadnicza część już istnieje, jednak nadal nie można w nim mieszkać. Dodatkowo wyróżnia się termin stan surowy zamknięty.

Używa się go w odniesieniu do lokali, które mają już drzwi i okna, ale w dalszym ciągu nie nadają się do zamieszkania. Czasami domy w stanie surowym mają już przynajmniej częściowo przygotowaną instalację gazową, elektryczną czy grzewczą. Nie są jednak do nich podłączone żadne urządzenia, więc codzienne funkcjonowanie w domu nie jest możliwe. Stan surowy ma także wymiar estetyczny.

Zarówno wnętrza jak i zewnętrzna część domu nie są otynkowane ani pomalowane – to swoista wizualna wizytówka stanu surowego. Widać jedynie „goły” materiał, z którego dom został zbudowany. Nie wygląda to ładnie, ale przecież już za jakiś czas obiekt będzie się prezentował zupełnie inaczej. Co do stanu surowego, osiągnięcie go zwykle oznacza, że zakończył się najtrudniejszy technicznie etap budowy.

Kolejnym będzie stopniowe wykańczanie dostępnych pomieszczeń, a także części zewnętrznej obiektu.