Ściany działowe w domu

www.city-led.pl http://jandach.pl/pl/deweloper-poznan-gorczyn domy szeregowe Poznań Górczyn Deweloper Poznań Górczyn-domy i mieszkani

Gotowy dom jest miejscem, w którym możemy cieszyć się życiem. Wypoczywamy w nim, doświadczamy życia rodzinnego, a czasami również pracujemy. Bardzo ważne jest, aby w swoim domu mieć zapewniony komfort i wygodę. Duży wpływ na to ma rozkład pomieszczeń. Powinien być optymalny i odpowiadać na potrzeby członków rodziny. Wyobraźmy sobie, że w naszym domu wcale nie byłoby ścian.

Raptem mielibyśmy jedną, dużą przestrzeń, której sensowne użytkowanie byłoby w zasadzie niemożliwe. Dopiero ściany zmieniają sytuację. Do wydzielania poszczególnych pomieszczeń w ramach domu, ale także każdego innego budynku, służą ściany działowe. Różnią się one od ścian nośnych kilkoma rzeczami. Przede wszystkim ich zadaniem nie jest podtrzymywanie stropów budynku. To oznacza, że ścianę działową stawiamy tam, gdzie nam wygodnie, a jej ewentualna likwidacja nie osłabi w żaden sposób struktury nośnej budynku.

Działowe ściany są mniej wytrzymałe, dzięki czemu można w nich łatwiej wiercić oraz montować różne elementy. Kwestią otwartą jest, z czego ścianki działowe wykonać. Z reguły używa się do tego tych samych materiałów, co do ścian nośnych, ale w innej ilości i o innych parametrach. Ważne jest, aby nie traktować takich ścian jako jedynie symbolicznego odgrodzenia pomieszczeń od siebie. Z budowlanego punktu widzenia muszą to być solidne i pełnowartościowe ściany. Muszą zapewniać odpowiedni stopień izolacji termicznej oraz dźwiękowej.

Ta ostatnia bywa szczególnie ważna, jeśli na przykład mamy w domu dziecko lubiące słuchać nieco głośniejszej muzyki.