Formalności związane z budową domu

www.prostomatologia.pl Jandach buduje domy jednorodzinne w sąsiedztwie Poznania w programie MDM Climo wool

Marzenie o własnym „kawałku podłogi” łączy wiele osób. Posiadanie własnego domu, a przynajmniej mieszkania stanowi życiowy cel milionów. W praktyce tylko części udaje się postawić od podstaw własne, w pełni niezależne lokum.

Warto jednak się na to zdecydować, bo satysfakcja jest ogromna. Pod warunkiem, że budowa zakończy się sukcesem. Przeszkody z jakimi musimy się liczyć, mają różny charakter.

Są związane z postawą wykonawcy, dostępnością materiałów czy warunkami pogodowymi w czasie prac. Dochodzą jeszcze kwestie formalne. I tak trzeba przyznać, że z punktu widzenia formalnego wiele zmieniło się na lepsze.

Szczególnie patrząc z pozycji inwestora indywidualnego, który nie chce przecież stawiać biurowca czy galerii handlowej, ale dom, w którym ma mieszkać ze swoją rodziną. Przede wszystkim nie musimy się już ubiegać o pozwolenie na budowę, co stanowiło zmorę tysięcy osób. Czas oczekiwania na zgodę wynosił czasami kilka lat! Dziś wystarczy zgłosić zamiar budowy, dostarczyć dokumentację i przy braku sprzeciwu po 30 dniach można wbijać łopatę.

Wciąż należy jednak trzymać się formalnych wymagań dotyczących przebiegu prac, ich właściwej dokumentacji i zgodności z normami prawa budowlanego. To wszystko jest konieczne, aby odbiory gotowego lokum zakończyły się pozytywnie – tu już sporo do powiedzenia mają przedstawiciele urzędów. Zwykle jednak wszystko kończy się dobrze.