Akcesoria dachowe – co dobrać do naszych potrzeb?

www.luksjamed.pl Virke Deweloper Poznań

Dobrze wykonany dach składa się z szeregu elementów. Najważniejsza jest oczywiście jego baza konstrukcyjna, w tym pokrycie dachowe, które powinno spełniać konkretne wymogi w zakresie użytkowania, jakości oraz wykonania. Bazą dla dachu jest więźba dachowa, zbudowana głównie z elementów drewnianych. Jeśli cieśla dobrze ją przygotował, a ekipa porządnie zmontowała, dach będzie solidny i wytrzyma wiele lat.

Poza tym ważne są jednak inne elementy. Warstwa izolacji termicznej, izolacja przeciwko wilgoci i przenikaniu wody i oczywiście pokrycie dachowe. Czy to wyczerpuje temat? Otóż nie do końca. Bardzo ważne jest to, aby na dachu znalazły się pewne dodatkowe akcesoria.

Nie wszystkie z nich są obowiązkowe, ale niektóre stanowczo powinny się tam znaleźć. Chodzi głównie o te elementy, które wpływają na bezpieczeństwo osób, które mają się na dachu znaleźć. Obecność dekarza usuwającego usterki, a przede wszystkim kominiarza kontrolującego pracę wentylacji to najbardziej oczywiste sytuacje. Dlatego właśnie na dachu powinna znaleźć się ława kominiarska.

Zawsze montuje się ją obok wyłazu prowadzącego na zewnątrz. Może on równocześnie spełniać funkcję świetlika, co jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Ława pozwala wykonać krok i bezpiecznie stanąć na dachu. Jeśli jego konstrukcja jest spadzista, ława musi być umieszczona w taki sposób, aby stanowiła równą, prostą powierzchnię, na którą można bez obawy stąpnąć.

Następnie pracownik może wykonywać swoje zadania. Dobrze, jeśli ław jest kilka i dają one swobodę poruszania się w pobliżu kominów.